Spłata długów – jak spłacić zadłużenie?

Pieniądze nie rosną na drzewach. Trochę szkoda, każdy z nas byłby milionerem i nie musiałby się martwić o zapłacenie rachunków za prąd, gaz lub czynsz. Większość osób radzi sobie z opłatami póki wydatki nie przekraczają ich miesięcznego budżetu. Są jednak sytuacje kiedy nie można z łatwością zaplanować wszystkich wydatków i trzeba postarać się o pożyczkę. O ile są to małe kwoty to nie ma problemów z ich spłatą. Wiele osób szuka pomocy wśród najbliższych, dzięki czemu unika zapożyczania się w różnorakich instytucjach finansowych.

Jest to bardzo rozsądne podejście, niestety nie we wszystkich sytuacjach możliwe do zrealizowania. Niektórzy nie mają po prostu od kogo pożyczyć, dlatego zaciągają pożyczki w parabankach. Pierwsze pożyczki mogą być bezpłatne, tzn. kredytobiorca przy pierwszym pożyczaniu nie spłaca odsetek. Niestety czasami konieczne jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki w celu spłacenia pierwszej i właśnie to wpędza dłużników spiralę kredytów. Na całe szczęście w wielu w sytuacjach można wyjść z zadłużenia, chociaż nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Trzeba najpierw zdać sobie sprawę z tego, że kredyt to nie jest normalna sytuacja. Następnie należy podjąć działanie mające na celu zaplanowanie wyjścia z długów.

Jak spłacić zadłużenie, by wyjść na prostą?

Najrozsądniej jest pozyskać nowe środki finansowe, które nie będą pożyczką. Oczywiście łatwiej jest mówić niż znaleźć nową pracę z lepszą pensją lub poprosić o podwyżkę szefa, który ciągle narzeka na brak pieniędzy. Warto rozejrzeć się z dodatkowym zajęciem, które pozwoli na uzyskanie chociażby 300 zł miesięcznie na spłatę kredytu. Fajnym rozwiązaniem jest praca zdalna, którą możemy wykonywać w domu nawet w niedzielę. Dodatkowo warto pomyśleć o połączeniu kredytów w całość, jeżeli mamy więcej niż dwa. Wtedy na pewno nie zapomnimy o spłacie rat na czas, a czasami race mogą okazać się niższe.

Kolejnym sposobem na pozbycie się zadłużenia jest negocjacja warunków spłacania rat w banku. Oczywiście trzeba przygotować się na długą batalię z pracownikiem banku, lecz czasami jest to gra warta świeczki. Niestety grupa negocjacji warunków spłaty zadłużenia odpada jeżeli chodzi o parabanki. Kredyty krótkoterminowe brane od podejrzanych instytucji najlepiej jak najszybciej spłacić, by uniknąć niezwykle wysokich odsetek pogrążyć nas na finansowym dnie. Ostatnią radą jest to, by nieco zmodyfikować swój styl życia. Trzeba ciąć koszty i liczyć się z tym, że przez jakiś czas musimy mocno oszczędzać na niemal wszystkim.