Jak dbać o dłonie, gdy jest bardzo zimno?

Podczas mroźnych dni dłonie bardzo szybko robią się zimne. Są one wrażliwe na chłód, dlatego warto je właściwie zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Świetnym rozwiązaniem będzie oczywiście zakładanie rękawiczek, dopasowanych do aktualnych warunków atmosferycznych. Zadbać należy również o nawilżanie skóry, jej odżywianie. Jest ona skłonna do pękania, powstawania zaczerwienienia i podrażnień. Oczywiście nie można zapomnieć również o odpowiednim stroju. Jeśli ktoś nie ma ciepłego okrycia wierzchniego to, to niestety nawet najgrubsze rękawiczki nie zapewnią mu komfortu termicznego.

Koniec z marznącymi dłońmi

Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na zimno. W ich przypadku bardzo szybko o chłodne dłonie. Może to wynikać oczywiście z problemów z krążeniem lub jakimś schorzeniem. Warto w pierwszej kolejności zadbać o dobranie właściwego ubioru. Jako że organizmowi nie są niezbędne do przeżycia dłonie, to właśnie one w przypadku wychłodzenia zaczynają najszybciej marznąć. Może nawet dojść do ich zasinienia i zesztywnienia. Wynika to z tego, że pod wpływem zimna organizm spowalnia krążenie krwi w tak odległych częściach ciała jak dłonie. Na szczęście są przeróżne rękawiczki męskie i damskie, które pozwalają uchronić się przed nieprzyjemnymi odczuciami, zapewniają komfort termiczny. W zależności od tego, z jakiego zostały wykonane materiału, będą grzać bardziej lub mniej.

Jak wybrać odpowiednie rękawiczki?

Za najbardziej ciepłe uznaje się rękawiczki dwupalczaste ze względu na najmniejsze straty ciepła. Jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, szczególnie podczas kierowania samochodem lub trzymania telefonu. Po puchowe łapawice bardzo często sięgają alpiniści i himalaiści. Dobrym rozwiązaniem może być dla wielu osób zakładanie podwójnych rękawiczek. Sprawdza się to idealnie podczas mroźnych dni. Pierwsze rękawiczki są wykonane z cienkiego materiału i świetnie przylegają do dłoni. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej termoregulacji. Wspaniale odprowadzają nadmiar potu, przez co skóra pozostaje przyjemnie sucha. Jak wiadomo, to właśnie wilgoć wręcz wzmaga uczucie chłodu. Z kolei drugie rękawiczki są już grubsze i większe. Ich zadaniem jest uchronienie przed przewianiem i zamoczeniem. Mają pełnić rolę izolatora cieplnego. Godne polecenia są modele z wełny merino, niezwykle przyjemne w dotyku, magazynujące ciepło

W sprzedaży znajdują się także rękawiczki bez palców lub zakrywający je tylko w połowie. Jest to świetna opcja dla osób uprawiających sport na zewnątrz. Można je zakładać nawet w pracy, przykładowo podczas siedzenia przed ekranem komputera. Już samo długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje zaburzenia krążenia. Ciekawym rozwiązaniem zimą są także ogrzewacze chemiczne. Jeśli ktoś spędza sporo czasu na zewnątrz w mroźne dni, to warto pomyśleć o tego typu produktach. Mogą być wielorazowe lub jednorazowe, z żarnikiem. Ogrzewacz wkłada się pod rękawiczkę, pod wpływem powietrza następuje wydzielanie energii cieplnej. Można wobec tego liczyć na przyjemne grzanie. Dostępne są także rękawice z elementami grzewczymi, na baterie lub akumulatorek.