Zabezpieczenie w te dni – tampony czy podpaski?

Kobiety od zawsze musiały zmagać się z różnymi dolegliwościami związanymi z ich płcią. Jednym z najbardziej przykrych doświadczeń jest co miesięczna menstruacja. Ból brzucha, ogólne osłabienie i spadek samopoczucia sprawiają, że każda z pań nienawidzi okresu krwawienia miesięcznego. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność używania podpasek, które krępują ruchy. Tutaj pojawia się odwieczny dylemat co warto kupić, by zabezpieczyć swoją bieliznę przed niechcianymi czerwonymi plamami. Niezależnie od tego czy zaopatrzymy się w tampony czy podpaski, powinny mieć one certyfikaty bezpieczeństwa. Są to artykuły mające bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego nie powinny uczulać.

Niestety jest to kwestia indywidualna, ponieważ stwierdzano reakcję alergiczną na materiały wykorzystywane do produkcji tych artykułów higienicznych. Na całe szczęście są to przypadki nieliczne, więc większość kobiet nie powinna się obawiać korzystania z tamponów lub podpasek. Aktualnie w sklepie możemy znaleźć bardzo wiele podpasek o różnych rozmiarach oraz różnej wchłanialności. W zależności od firmy oraz produktu podpaski mogą być perfumowane lub bezzapachowe. Dla osób posiadających alergię warto zaopatrzyć się wersja bez zapachu, która będzie hipoalergiczna.

Cena a jakość

Trzeba pamiętać również o tym, iż w wielu przypadkach cena podyktowana jest jakością użytych materiałów i produkty tańsze niekoniecznie będą wygodne do codziennego stosowania. Dobrym przykładem jest jakość kleju wykorzystywanego do przyklejenia podpaski do bielizny. Tani klej nie będzie spełnia swojej funkcji umocowującej, wobec czego kobieta będzie czuła dyskomfort. Używanie tamponów jest nieco wygodniejsze, ale trzeba potrafić je aplikować. W zależności od dnia cyklu można nabyć tampony większe lub mniejsze różniące się wchłanialnością wilgoci. Rzecz jasna mniejsze produkty można o wiele łatwiej zaaplikować i są one wygodniejsze w użytkowaniu. Tampony idealnie sprawdzą się podczas lata kiedy większość kobiet nosi sukienki oraz podczas wizyt na basenie lub podczas wakacyjnego urlopu.

W końcu nikt nie chce nieustannie sprawdzać czy podpaska dobrze przylega do bielizny lub czy ubraniu nie ma krwawych śladów. Obecnie bardzo modne są rozwiązania bardziej ekologiczne czyli kubeczki menstruacyjne. Jest to jednak dość kontrowersyjne rozwiązanie, które nie wszystkim kobietom przypadnie do gustu. Tradycyjne zabezpieczanie bielizny podczas okresu za pomocą podpasek i tamponów jest nadal najpopularniejsze. Nikt jednak nie wie czy nie zmieni się to bo w ciągu najbliższych lat.