Najważniejsze aspekty obsługi technicznej budynku

Budynki komercyjne powinny zapewniać bezpieczne i komfortowe warunki przebywania osobom znajdującym się na ich terenie. Oczywiście dotyczy to zarówno pracowników, jak i klientów odwiedzających daną nieruchomość. Z tego też powodu kluczową rolę odgrywa stały nadzór nad najważniejszymi aspektami technicznymi budynku, takimi jak instalacje elektryczne czy przeciwpożarowe.

Co warto o tym wiedzieć i jak zadbać o te czynniki w sposób elastyczny, wygodny i zgodny z obowiązującymi przepisami i normami? Sprawdź nasz dzisiejszy artykuł!

Na czym polega obsługa techniczna nieruchomości?

Techniczna obsługa obiektu to szereg procedur, które pozwalają na zachowanie komfortowych, bezpiecznych i zgodnych zi przepisami prawa warunków pracy wewnątrz i na zewnątrz obiektu komercyjnego.

Firmy realizujące obsługę techniczną nieruchomości, zajmują się stałym nadzorem kluczowych dla zdrowia, życia i optymalnych warunków pracy aspektów technicznych, takich jak:

  • instalacje elektryczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne,

  • oświetlenie,

  • system ciepłowniczy,

  • system przeciwpożarowy,

  • elementy budowlano-wykończeniowe budynku,

  • elementy wyposażenia wnętrz.

Przedsiębiorcy, firmy i korporacje, które zdecydowały się na kompleksowy model obsługi technicznej nieruchomości, mogą liczyć na sprawne działanie, zarówno w przypadku zaplanowanych prac modernizacyjnych, jak i nagłych zdarzeń, wymagających szybkiej interwencji.

Co obejmuje obsługa techniczna obiektu komercyjnego?

Zakres działań realizowanych w ramach kompleksowej obsługi technicznej budynków, będzie różnił się w zależności od oferty konkretnego podmiotu. Najczęściej jednak firmy proponujące współpracę w tym zakresie, zajmują się aspektami technicznymi, takimi jak:

  • naprawa i rozbudowa elementów sieci elektrycznej (np. wymiana oświetlenia, okablowania, gniazdek),

  • poprawki remontowo-budowlane (np. malowanie, tapetowanie),

  • konserwacja i modernizacja wewnętrznej sieci wodociągowej i ciepłowniczej,

  • montaż dodatkowego wyposażenia (np. sanitariatów),

  • dostosowanie systemów przeciwpożarowych,

  • ogólne naprawy bieżące wszystkich elementów eksploatacyjnych na terenie budynku (np. naprawa drzwi, okien, montaż mebli).

Decydując się na współpracę w zakresie kompleksowej obsługi technicznej obiektu, można zyskać szybkie i profesjonalne wsparcie w razie nagłych sytuacji, wymagających błyskawicznej interwencji specjalisty. Nie ma potrzeby podpisywania osobnych umów dla monterów instalacji elektrycznych, specjalistów z zakresu hydrauliki, instalacji gazowych czy ciepłowniczych. Wszystkie prace naprawcze i modernizacyjne wykonywane są przez jeden podmiot, z którym następuje końcowe rozliczenie.

Przeglądy kontrole budynków

Obsługa techniczna obiektu skupia się nie tylko na bieżących i zleconych naprawach lub też modernizacji podlegających systemów czy instalacji technicznych. Tego typu działania sprowadzają się też do regularnych i narzuconych przez przepisy prawa przeglądów oraz czynności kontrolnych i diagnostycznych, takich jak sprawdzenie szczelności instalacji gazowej czy drożność przewodów kominowych. Wszystko po to, aby przebywanie na terenie nadzorowanego obiektu było w pełni bezpieczne, komfortowe i zapewniało wydajne warunki pracy.