Żywienie – czy można jeść po 18:00?

W obecnych czasach, coraz większa waga jest przypisywana estetyce naszej sylwetki. Ze względu na coraz bardziej gwałtowny rozwój metod masowego przekazu oraz permanentnego połączenia pomiędzy jednostkami w formie internetu, spotykamy się z sytuacją, gdzie każdy z każdym zaczyna się porównywać. Zdecydowanie, taki stan rzeczy nie jest w żaden sposób korzystny dla naszej psychiki, jednak istnieją pewnego rodzaju fizyczne superlatywy takiego stanu rzeczy. W pierwszej kolejności, ciągłe porównywanie się z innymi, powoduje w nas swojego rodzaju podjęcie szabli w walce o lepszą sylwetkę.

Nie jest tajemnicą, że posiadanie ciała, którego się nie wstydzimy, ba – a nawet, z którego jesteśmy dumni, jest bardzo dobrym sposobem na dostarczenie nam sporej dozy pewności siebie. Dzięki temu można powiedzieć, poprzez pracę nad sobą oraz naszą sylwetką, czyli aspektami zewnętrznymi naszej egzystencji – pracujemy nad swoim wnętrzem. Wiadome jest, że dojście do stanu swojej wymarzonej sylwetki nie jest proste i wiąże się z tworzeniem całkiem nowych nawyków, które pozwolą nam dojść do upragnionego miejsca w naszej kulturystycznej karierze. Warto wspomnieć, że kluczową rolę w tym procesie spełnia żywienie.

W tym momencie artykułu zadajmy zatem sobie pytanie: czy można jeść po 18:00? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia o stosunkowo dużej złożoności. W momencie, kiedy chcemy się dowiedzieć, czy jest to dla nas szkodliwe, a może jednak jak najkorzystniejsze, tak jak z większością rzeczy – warto sprawdzić na sobie. Istnieje wiele podejść do kwestii żywienia oraz wiele metod żywieniowych, gdzie jedne twierdzą, że jedzenie po 18 jest szkodliwe, a inne mówią, że to nieprawda. Popularny obecnie sposób tworzenia schematu swojego żywienia, polegający na oknach żywieniowych, tak zwany intermittent fasting, zyskuje coraz większą popularność.

Warto nadmienić, że właśnie ten sposób żywienia proponuje podzielenie doby na okresy żywienia oraz postu, najczęściej z podziałem 16:8 (16 godzin postu, 8 godzin żywienia). Istotne jest, że przedział czasowy oraz długość trwania okna żywieniowego są wybierane przez nas i mogą zachodzić na późne pory wieczorne, gdyż według promotorów tego sposobu żywienia – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Co zatem możemy zrobić? Tak jak pisałem we wcześniejszej części artykułu, sprawdzać co na nas działa najlepiej i być konsekwentnym w swoim działaniu. Czy można jeść po 18:00? Na swój sposób, pozostawiam ten artykuł bez odpowiedzi na to pytanie i zachęcam żebyś przekonał się sam.