Nagrywanie płyt CD i DVD
Nagrywanie płyt CD i DVD było swego czasu bardzo ciekawym zagadnieniem. Kiedyś jeśli chcieliśmy od kogoś pożyczyć, np. grę lub muzykę, mogliśmy ją sobie nagrać na płytę. Dzisiaj nieco rzadziej stosuje się tego typu rozwiązania ze względu na rozwój technologiczny. Dziś przeważają wersje cyfrowe gier lub plików muzycznych, które przechowywane są w chmurze, czyli serwerze do przechowywania danych. Jest to rozwiązanie niesamowicie praktyczne, ponieważ chmura posiada dużą pojemność, w związku z czym możemy zmieścić tam dużą liczbę danych.
Używanie płyt CD oraz DVD było dość niepraktyczne, ponieważ musieliśmy bardzo mocno dbać o to, aby płyta nam się nie połamała lub nie porysowała, ponieważ w takiej sytuacji nie było możliwości odtworzenia znajdujących się na niej danych. Przy użyciu chmury taka sytuacja nie ma prawa się przydarzyć, ponieważ przechowujemy w niej dane których fizycznie nie posiadamy. Korzystanie z chmury jest szczególnie popularne w przypadku użytkowników telefonów. Kiedyś przechowując dane na telefonie bazowano tylko i wyłącznie na pamięci wbudowanej telefonu. Było to rozwiązanie, które pozwalało na przechowywanie niewielkiej ilości danych.
Z biegiem czasu powstały karty pamięci, które swoją pojemnością potrafiły przekraczać pamięć telefonu nawet kilkukrotnie. Rozwiązanie w postaci kart pamięci było o wiele lepsze, ponieważ karty pamięci były tanie i można było je włożyć do większości telefonów. Aktualnie karty pamięci odeszły do lamusa i zastąpiła je chmura. Pamięć wewnętrzna telefonu również uległa powiększeniu, ponieważ dzisiejsze telefony potrafią mieć tyle pojemności, ile posiada dysk w komputerze. Jednak to na chmurze głównie przechowywane są wszelkiego rodzaju dane i moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli zabraknie nam miejsca na telefonie, nie musimy usuwać żadnych danych.
Nie musimy również ograniczać się w gromadzeniu danych, co miało miejsce w przypadku nagrywania danych na płyty CD lub DVD. Musieliśmy mocno uważać, aby nie przekroczyć pojemności płyty, ponieważ płyta CD posiadała tylko 700 MB, a płyta DVD 4.7 GB. W związku z tym, jeśli chcieliśmy na przykład nagrać grę na płytę DVD to bardzo często musieliśmy nabyć kilka płyt i rozbić dane na kilka części, co było rozwiązaniem bardzo niepraktycznym. Na szczęście rozwój technologii przyczynił się do tego, że dziś możemy przechowywać dane w sposób o wiele bardziej wygodny i przyjazny, bez ryzyka tego, że nasze dane mogą zostać utracone, tak jak np. w przypadku porysowania się płyty.