Czym jest monopol i jaki ma wpływ na gospodarkę?

Większości z nas słowo „monopol” kojarzy się pewnie z alkoholem, zapałkami, transportem i przemysłem telekomunikacyjnym. Zjawisko to może jednak zaistnieć niemal w każdej gałęzi gospodarki.

Monopol jest sytuacją występującą na rynku, gdzie wszystkie usługi i produkty są dostarczane przez jedną tą samą firmę. Taka firma nosi nazwę monopolisty.
Tylko dany kartel czy też koncern produkuje i sprzedaje towary, oraz ustala ich ceny. Monopol nie dysponuje konkretną wiedzą na temat preferencji konsumentów, dlatego może sprzedawać produkty po różnych cenach w sprzedaży hurtowej.
Niekiedy monopoliści znają się na potrzebach konsumentów, i mogą przez to podzielić rynek na segmenty, i sprzedawać dobra po różnych cenach w różnych regionach.

Monopol można wprowadzić do praktycznie każdej branży. Jednakże monopol we współczesnej gospodarce nie jest mile widziany.
Szczególnie taki, w którym tylko jedna osoba dyktuje ceny, decyduje kiedy dany produkt ma być dobrej lub gorszej jakości.
Taki monopol jest bardzo zły, krzywdzi konsumentów i konkurencję, i jest zakazany przez prawo.

Ceny produktów muszą być zgodne z odpowiednimi stawkami. Inaczej w przeciwnym razie zostaniemy obciążeni wysoką karą grzywny, bądź nasz monopol zostanie zamknięty.

Nie ma wolnego rynku bez wolnej konkurencji.

A więc czy tak naprawdę monopol jest możliwy na wolnym rynku?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć że nie każdy monopol jest krzywdzącą i szkodliwy dla konsumentów.
Gdy monopol jest jedynym producentem na rynku, nie dopuszcza aby wartość kosztów przeciętnych stała się wyższa lub równa popytowi.
Niektórzy monopoliści z dość silną pozycja na rynku, mogą sprzedawać ten sam produkt po różnych cenach i osiągać z tego niemałe zyski.

W dzisiejszych czasach jak najbardziej istnieją monopoliści osiągający sukcesy sprzedażowe, i nadal się rozwijają.
Co prawda jest ich znacznie mniej niż kiedyś, lecz obecnie nie zapowiada się aby monopoliści całkowicie mieli opuścić nasz rynek.

filar-instalacje