Kiedy zapala się paschał?

Paschał to bardzo istotny element uroczystych nabożeństw odbywających się w kościołach. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej świecy, a także zapoznać z jej najważniejszymi aspektami.

Czym jest paschał?

Paschał to jeden z przedmiotów, który jest niezbędny do realizowania określonych czynności podczas nabożeństw odbywających się w kościołach i parafiach. Jest to wyrób, który dość często mylony jest z tradycyjnymi świecami. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ma on dość duże znaczenie w kościele katolickim oraz podczas organizowanych w nim uroczystych nabożeństw. Świece tego typu symbolizują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zapala się je jedynie w określonych momentach w roku liturgicznym i nie są palone przez cały czas. Paschały to żółte świece, na których znajduje się krzyż i pięć otworów. To właśnie w nich umieszcza się kadzidło, które stanowi symbol ran Chrystusa. Tradycyjna świeca prezentuje się dość niepowtarzalnie, dlatego trudno jej nie zauważyć w kościele. Na stronie internetowej Wszystkodlaparafii.pl można znaleźć większą ilość informacji na temat tego typu świec.

Kiedy pali się paschał?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, paschał pali się jedynie w określonych momentach w całym roku liturgicznym. Wyjątkowość tej świecy wiąże się przede wszystkim z głęboką symboliką, jaka jest przez nią charakteryzowana. Przede wszystkim świeca powinna być poświęcona przez duchownego w dzień Liturgii Nocy Paschalnej. Pierwszy raz jest natomiast zapalana podczas świąt wielkanocnych. Świece tego rodzaju najczęściej umieszcza się w kościołach w okolicy prezbiterium lub obok ambony. Świeca pełni szczególną funkcję w kościele, a więc tak istotne jest, aby wierni mogli się bez problemów do niej zbliżyć na bezpieczną odległość.

Do kiedy pali się paschał?

Kolejną istotną kwestią związaną ze świecą paschalną jest czas trwania jej palenia się. Świece są gaszone w okresie wielkanocnym, najczęściej przed przyjęciem komunii przez wiernych. Następnie przenoszone są do zakrystii aż do odbywania się kolejnego nabożeństwa. Świece paschalne ostatecznie są gaszone w dniu Zesłania Ducha Świętego. Światło świecy paschalnej oznacza zarówno koniec, jak i początek, dlatego jest to tak ważny symbol podczas świąt wielkanocnych. Z dokładną specyfiką tak istotnego produktu dla wszystkich chrześcijan można zapoznać się na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: Wszystkodlaparafii.pl. Określony obrządek chrześcijański od lat znajduje się w tradycji kraju oraz nic nie zapowiada, aby miało się to szybko zmienić.