Firany dziecięce – jak urządzić przytulną przestrzeń dla maluszka?

Pokój dziecięcy będzie dobrze spełniał swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie starannie urządzony. Przestrzeń dla dziecka, niezależnie od jego wieku, powinna zapewniać bezpieczeństwo, budzić w maluchu pozytywne odczucia i stwarzać optymalne warunki do wypoczynku, zabawy i nauki. Żaden element kompozycji nie może być przypadkowy. Klimat i funkcjonalność dziecięcego królestwa kształtują bowiem detale: kolorystyka, motywy dekoracyjne na ścianach, oświetlenie, kształt mebli, dodatki itp. Architekci zaznaczają, że nadrzędną rolę w pomieszczeniu, z którego korzystają głównie dzieci, odgrywa światło. Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w takim pokoju? Jakie firany dziecięce wybrać, aby zagwarantować maluchom dopływ naturalnego światła, a jednocześnie gustownie udekorować pomieszczenie? Poznaj nasze rady!

Rola światła w dziecięcym pokoiku

Oświetlenie pokoju dziecięcego nie powinno dawać tak zwanego „efektu olśnienia”. Aby uniknąć niepożądanego zjawiska powodującego dyskomfort, zamontuj w pomieszczeniu lampy emitujące neutralny i rozproszony strumień. Doskonały efekt zapewnią modele z mlecznymi kloszami. W strefie nauki (przy biurku czy regale z książkami) umieść dodatkowe światło, które okaże się niezbędne podczas rysowania, nauki czytania i pisania. Przy łóżku zamontuj lampkę z żarówką o ciepłej barwie. Światło o takiej temperaturze wprawia w stan relaksu i ułatwia zasypianie. Bezpieczeństwo dziecka to priorytet – wszystkie elementy, które szybko się nagrzewają, powinny być umieszczone poza zasięgiem pociechy.

Zwróć uwagę na oprawę okna. W pokoju maluszka nie sprawdzą się grube zasłony i ciężkie firany. Zamiast nich wybierz lekkie firany dziecięce uszyte z naturalnych, hipoalergicznych tkanin. Zwiewne materiały rozpraszają światło, które wlewa się do pokoju, rozświetlając wszystkie zakamarki. Twoje dziecko raczkuje lub zaczyna chodzić? Zrezygnuj z długich, powłóczystych przesłon, w które dziecko mogłoby się zaplątać. Firanki i zasłony nie powinny mieć długich sznurków, frędzelków i innych elementów, które mogłyby stanowić niebezpieczny element dla maluszka aktywnie poznającego otoczenie. Do firanek dobierz zasłony, które zaciemnią pokój w czasie popołudniowej drzemki.

Zasłony i firany gromadzą kurz, co wpływa negatywnie na zdrowie małego domownika. Z tego powodu należy je często prać. Ważne jest, aby wybrane modele były przystosowane do prania w pralce oraz prasowania.

Firany dziecięce piękną dekoracją pokoju

Firany dziecięce pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – dopełniają kompozycję. Półprzezroczysta jasna firanka z ciekawym nadrukiem będzie wyrazistą dekoracją dodającą czterem ścianom uroku. Wybór dostępnych modeli jest ogromny, więc bez trudu znajdziesz wariant współgrający z motywem przewodnim aranżacji. Polne kwiaty, delikatne kropeczki i paski, morskie stworzenia, bajkowe postaci, leśne zwierzęta, jednorożce… Nie mamy wątpliwości, że stylowe firany dziecięce będą pobudzały wyobraźnię maluszka.

Do pokojów dziecięcych szczególnie polecane są modele z nadrukami sublimacyjnymi. Firanki z dekorami nanoszonymi innowacyjną techniką zachowują swoje żywe kolory pomimo ekspozycji na promieniowanie UV. Motywy nie ścierają się i nie blakną podczas prania. Farby używane do dekorowania tkanin metodą sublimacji są nietoksyczne i hipoalergiczne.

Firany i zasłony dla nastolatków

Urządzając pokój dla starszego dziecka, warto wysłuchać jego opinii. Wraz z wiekiem gust pociech się zmienia. Własna przestrzeń jest dla dziecka powoli wkraczającego w dorosłość niezwykle ważna. Poprzez dobór kolorów, mebli i dodatków nastolatki manifestują swoją osobowość. Kiedy klasyczne firany dziecięce przestaną pasować do zmieniającej się aranżacji, należy poszukać nowych rozwiązań. W pokoju młodzieżowym doskonale będą prezentować się długie firanki połączone z modnymi welurowymi zasłonami. Twoja pociecha ma inną wizję? Bądź otwarty – połączenie młodzieżowej fantazji i rodzicielskiej funkcjonalności może przynieść fenomenalne efekty!

Artykuł sponsorowany