Wszystko, co powinieneś wiedzieć o faktoringu

Na czym polega faktoring? Kto może z niego skorzystać i kiedy warto rozważyć skorzystanie z usługi? Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o faktoringu!

Wstęp do faktoringu

Aby zdecydować, czy faktoring jest właściwym wyborem dla Twojej firmy, musisz najpierw poznać podstawy. W tym fragmencie wyjaśnimy, na czym polega faktoring i jakie są jego najważniejsze warianty.

Faktoring to usługa finansowa skierowana jedynie do przedsiębiorców. Polega na dokonywaniu cesji wystawionych faktur sprzedaży na rzecz faktora – firmy świadczącej usługę faktoringu.

Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę, daje kontrahentowi czas na zapłacenie należności. W zależności od branży, przyjętej praktyki i indywidualnych ustaleń z klientem, czas ten waha się od 7 do nawet 90 dni. O ile 7-dniowy termin płatności nie generuje zwykle wielkich kłopotów, płatność odroczona na dłużej może stanowić spory problem – zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców lub dla firm, które operują dużymi kwotami na fakturach. 

Koszt faktoringu zawiera się w prowizji faktora i ewentualnych opłat za utrzymanie i obsługę limitu faktoringowego.

Dzięki faktoringowi przedsiębiorca może sprzedać faktury, które wystawia kontrahentom, i otrzymywać za nie środki niemal natychmiast. Firmę skupującą faktury nazywamy faktorem. Dwa najważniejsze warianty faktoringu to faktoring online (faktoring stały) oraz finansowanie faktur. Czym się różnią?

Faktoring online – faktoring stały

Ten wariant faktoringu pozwala przedsiębiorcom sprzedawać dowolną liczbę faktur, ale tylko tych wystawionych na wcześniej zgłoszonych kontrahentów. Faktor przeprowadza weryfikację sytuacji finansowej zarówno przedsiębiorcy, jak i jego odbiorców. Gdy zakończy się ona pozytywnie, firma korzystająca z faktoringu otrzyma dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Oznacza to, że od tej pory będzie mogła finansować dowolną liczbę faktur pod dwoma warunkami:

  • faktury muszą być wystawione na zgłoszonych odbiorców;
  • łączna wartość sprzedanych faktur nie może przekraczać kwoty limitu.

Limit faktoringowy jest odnawialny, a więc z każdą kolejną spłatą dokonaną przez odbiorcę, rośnie kwota limitu dostępnego do wykorzystania.

Finansowanie faktur

Jeżeli przedsiębiorca nie ma stałych kontrahentów albo chce jedynie przetestować usługę faktoringu, może skorzystać z finansowania faktur. To faktoring w skali mikro, pozwalający na sfinansowanie pojedynczej faktury. Przedsiębiorca musi złożyć wniosek online i poczekać na jego akceptację. Gdy ta nastąpi, środki z faktury trafiają na konto firmowe przedsiębiorcy. Całość trwa zaledwie kilka godzin!

Kto może skorzystać z faktoringu?

Niemal każdy przedsiębiorca – w przypadku faktoringu nie ma ograniczeń takich, jak przy wnioskowaniu o, na przykład, kredyt. Z faktoringu mogą skorzystać także firmy, które powstały niedawno i nie mają udokumentowanej historii kredytowej. Jednoosobowe działalności gospodarcze, małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże firmy. Limity dostępne w faktoringu online wynoszą od 50 tys. zł do 1 miliona zł miesięcznie i można z nich skorzystać także w walucie euro.

Kiedy warto wybrać faktoring?

Usługa najlepiej sprawdza się w firmach, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring pozwala im uniezależnić się od terminów płatności – fakturę do finansowania można zgłosić nawet tuż po jej wystawieniu i otrzymać pieniądze w kilka godzin! 

Z faktoringu najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy posiadają stałą bazę zaufanych odbiorców – w takim układzie wybierają faktoring niepełny, czyli usługę, w której przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta.