Pielęgnacja niemowlaka – odpowiedzi na najważniejsze pytania
Aby niemowlę mogło zdrowo i prawidłowo rosnąć i się rozwijać, należy je odpowiednio pielęgnować. Jest to główny i najważniejszy obowiązek każdego rodzica. Nikt nie powinien go zaniedbywać. Pielęgnacja niemowlaka w teorii może wydawać się skomplikowana, ale dzięki pomocy lekarzy i doświadczeniu innych rodziców łatwo można się jej nauczyć. Jak zatem dbać o swoje dziecko, by zapewnić mu to, co w życiu najlepsze i zadbać o jego zdrowie?
Ważny element w pielęgnacji niemowląt
W pielęgnacji niemowląt bardzo ważnym elementem jest dbanie o pępek maluszka. Jako że dopiero co został on oderwany od pępowiny, jest newralgicznym punktem na ciele malca, który staje się bardzo podatny na uszkodzenia. Trzeba na niego uważać, jednakże z tą uwagą nie wolno też przesadzać. Nadgorliwość czasem bywa czymś najgorszym. Niegdyś sądzono bowiem, że pępków noworodków w ogóle nie powinno się ruszać, jednak dziś lekarze są w tej kwestii zgodni i pozwalają na moczenie pępków w trakcie kąpieli. Tak naprawdę trzeba to robić. Należy jedynie pamiętać o tym, aby po wymyciu maluszka pępek delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub miękkim ręcznikiem. Trzeba go także wietrzyć po kąpieli i pozwalać mu na kontakt ze świeżym powietrzem. Dzięki temu na pewno nie dojdzie w nim do zakażenia. Taka higiena to absolutna podstawa.
Kąpiel niemowlęcia jako ważny element
Pielęgnacja niemowlaka koncentruje się również na samej kąpieli maluszków. A jak należy je myć, aby zadbać o ich skórę, a jednocześnie w żaden sposób jej nie uszkodzić i nie skrzywdzić? Otóż techniki kąpania noworodków też uległy zmianie. Jeszcze nie tak dawno sami lekarze zalecali bowiem mamom, by do wody, w której mają wykąpać maluszka, dodawały one odrobinę naparu z rumianku. Kryjący się w nim azulan ma bowiem właściwości przeciwzakaźne, dlatego skutecznie odkaża wodę. Nie jest to jednak niezbędny krok. Ciało maluszka powinno wręcz przyzwyczajać się do przesiadywania w „zwykłej” wodzie, bo na co dzień i tak ma stały kontakt z różnymi bakteriami i wirusami. Musi nauczyć się samodzielnie je zwalczać. W przeciwnym wypadku jego układ odpornościowy nie zdoła się w pełni rozwinąć, a to może skutkować późniejszymi częstymi zachorowaniami.
Kluczowe jest również to, jakich preparatów kosmetycznych używa się do pielęgnacji skóry maluszków. Nie mogą być one zbyt mocne czy agresywne. Najlepiej sprawdzają się preparaty delikatne o naturalnym składzie, w którym nie występują żadne barwniki, aromaty czy sztuczne konserwanty. Warto też sprawdzić, czy wybrany kosmetyk posiada odpowiednie atesty. Potwierdzają one jego jakość i bezpieczeństwo.