Narożnik czy sofa?

To właśnie salon jest ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników. Przeznaczony do relaksu pozwala odprężyć się po ciężkim dniu w pracy lub szkole, spotkać się z bliskimi i zjeść posiłek, by na nowo naładować się pozytywną energią. Warto go zatem odpowiednio zaprojektować. Stworzyć z niego takie miejsce, w którym każdy będzie chciał przebywać. A skoro jego głównymi elementami wyposażenia są przeważnie meble wypoczynkowe, warto by było zastanowić się tutaj nad tym, czy lepszy będzie narożnik czy sofa. Oba typy produktów mają bowiem nieco inne zastosowania.

Podczas wybierania mebli wypoczynkowych, na pewno nie wolno zapominać o wielkości salonu. Rozmiar pomieszczenia nieraz sam decyduje o tym, jakie elementy warto by było w nim umieścić. Dlaczego? Ponieważ narożniki są znacznie większe od tradycyjnych sof. Potrzebują sporej ilości wolnej przestrzeni, a choć na ogół wyglądają imponująco, w pewnych przypadkach mogą zaburzać proporcje pomieszczenia. Totalnie nie pasują do maleńkich saloników. Obciążają ich wizerunek i prezentują się w nich zbyt ciężko. Nawet te o prostych kształtach zaczynają przytłaczać całą aranżację, przez co zostaje ona gorzej odebrana przez domowników. Tutaj zasada jest więc prosta. Jeżeli pomieszczenie jest małe, lepiej dobrać do niego sofę, a jeśli jest duże, spokojnie można sobie pozwolić na zakup znacznie większego narożnika.

Nie wszyscy jednak przepadają za narożnikami. Niektórym kojarzą się one wyłącznie ze starodawnymi domostwami przepełnionymi sztukaterią i zbędnymi gadżetami. Co zatem będzie lepsze w przypadku aranżowania nowoczesnych wnętrz – narożnik czy sofa? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Oczywiście będzie to sofa. Nawet w większych salonach i olbrzymich pomieszczeniach wypoczynkowych może ona fantastycznie się sprawdzić. Nikt bowiem nie powiedział, że sofa musi występować solo. Spokojnie można zestawić ze sobą dwie podłużne kanapy, pozostawiając między nimi odrobinę wolnego miejsca. Efekt takiej kombinacji będzie bardzo oryginalny. Dość często spotyka się go w nowoczesnych aranżacjach wnętrz salonów prezentowanych w najmodniejszych magazynach architektonicznych.

Warto też czasem posłuchać głosu swojego serca. Jeżeli domownicy są przekonani do zakupu podobającego im się narożnika, ale pracownik sklepu podpowiada im, że dla ich salonu lepsza będzie sofa, mimo wszystko powinni zaufać samym sobie. Dom nie ma być przecież odzwierciedleniem najmodniejszych aranżacji. Ma się on podobać tylko i wyłącznie jego mieszkańcom.