Wczesne objawy menopauzy

Menopauza w życiu kobiety jest nieunikniona. Każda dojrzała kobieta musi to przejść. Lecz nie wszystkie kobiety przechodzą ją w jednakowych latach. Najwięcej kobiet ostatnią menstruację ma około pięćdziesiątki lub tuż po pięćdziesiątym roku życia. Lecz są i takie kobiety, które w wieku pięćdziesięciu kliku lat wciąż nie mogą doczekać się menopauzy. Zdarza się też choć bardzo rzadko, że kobieta ma objawy menopauzy w wieku 40 lat. I to dla kobiety jest dużym problemem zwłaszcza wtedy, gdy kobieta myśli jeszcze o macierzyństwie. A wraz z objawami menopauzy macierzyństwo wymyka się z rąk. Dziś dużo później kobiety decydują się na dzieci niż bywało to kilkadziesiąt lat temu.

Dawniej dużo kobiet swoje pierwsze dziecko rodziło w wieku dwudziestu kilku lat, a nawet wcześniej. Natomiast dziś zdecydowana większość kobiet dopiero po trzydziestce myśli o założeniu rodziny, zagospodarowaniu się i dopiero potem o dziecku. I zazwyczaj rodzi pierwsze dziecko po trzydziestce. Odchowa je trochę i myśli o następnym potomku, aby pierwsze kiedyś nie pozostało samo. Jest to zazwyczaj przed czterdziestym rokiem życia. I często bywa, że decyzja podjęta została za późno, bo wkracza wczesna menopauza. Na szczęście dotyka ona niewielkiego procenta kobiet.

Czym jest menopauza?

Menopauza określana często klimakterium lub przekwitaniem, to fizjologiczny etap w życiu kobiety. I choć etap ten bywa trudny, to jest to naturalny proces starzenia się organizmu. Menopauza charakteryzuje się zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj występuje pomiędzy 45 – 55 rokiem życia. Klimakterium może trwać kilka lat. A to ostatnia miesiączka zwana jest menopauzą. Przed ostatnią menstruacją mogą pojawiać się okresy bez miesiączkowe i ponownie może powracać menstruacja, aż do ostatniej. Po czym następuje dozgonny okres bez miesiączkowy. Ustaje jajeczkowanie i ustaje krwawienie z dróg rodnych. Nie ma wówczas możliwości zajścia w ciąże w sposób naturalny. Przyjmuje się, że 12 miesięczny okres bez miesiączkowy jest wystarczającym czasem, aby uznać, że kobieta nie zajdzie w ciążę.


Klimakterium, to trudny okres w życiu kobiety, gdyż naznaczony licznymi dolegliwościami. Najbardziej uciążliwymi są uderzenia gorąca, poty, kołatanie serca, drażliwość, ogólne osłabienie organizmu, wahania ciśnienia, wahania nastroju, depresja, kłopoty ze stawami, jak i wiele jeszcze innych dolegliwości. Tak się dzieje w wieku około pięćdziesięciu lat. Jednak przedwczesna menopauza w wieku około czterdziestu lat nie jest uważana za naturalną, gdyż po prostu następuje ona za wcześnie u kobiety.


Dlaczego pojawiają się objawy menopauzy w wieku 40 lat ? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Przyczyną może być choroba nowotworowa i w związku z nią chemioterapia. Wczesną menopauzę może wywołać także cukrzyca lub choroba tarczycy, albo zaburzenia układu immunologicznego.