Ciekawe rozwiązania do aneksu kuchennego – okap wysuwany z blatu

Zaaranżowanie funkcjonalnej powierzchni dziennej w mieszkaniu, takiej, która składa się z części wypoczynkowej, aneksu lub wnęki kuchennej i jadalni, jest nie lada wyzwaniem. Projektując tego typu wnętrze, nie tylko trzeba zadbać o zaakcentowanie podziału na strefy, ale również o zapewnienie między nimi płynnego przejścia. Pomieszczenie o wielu funkcjach perfekcyjnie spełni zadanie, jeśli starannie skompletujemy wszystkie elementy wyposażenia, dbając także o wystrój i atmosferę wnętrza oraz dopływ świeżego powietrza i wydajną wentylację. Ważne miejsce wśród urządzeń w aneksie kuchennym zajmuje pochłaniacz zapachów i pary wodnej wytwarzanej podczas smażenia i gotowania. Kuchenne zapachy i drobinki tłuszczu unoszące się w powietrzu to prawdziwe utrapienie osób kompletujących wyposażenie do kuchni połączonej z salonem.

Dyskretny i cichy okap kuchenny wysuwany z blatu

Producenci okapów kuchennych zaskakują różnorodnością modeli i sposobami ich montażu. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania bazują na zróżnicowanej konstrukcji, dając wiele możliwości konfiguracji sprzętu i aranżowania go w przestrzeni dziennej z aneksem kuchennym. Oferowane na rynku modele to m.in. klasyczny okap ścienny, okap kominowy (60 cm lub 90 cm), okap na wyspę, w tym ten przyścienny lub wiszący, oraz idealny do aneksu i małej kuchni pochłaniacz zapachów chowany w blacie. Okap w blacie wysuwa się na czas użytkowania na wysokość około 30–40 cm. Po schowaniu widać jedynie jego górną część liczącą kilkanaście milimetrów. Dzięki niewielkim rozmiarom i wydajności okap kuchenny wysuwany ponad blat zyskuje coraz większą popularność.

Zalety okapu montowanego w blacie

Dyskretny okap w aneksie kuchennym nie przytłacza swoim wyglądem, rozmiarami i głośną pracą jak niektóre starsze modele pochłaniaczy. Okap kuchenny wysuwany idealnie komponuje się z zabudową meblową w części kuchennej pokoju dziennego i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Mimo kompaktowych rozmiarów ten niepozorny sprzęt jest zaskakująco wydajny. Osoby szukające cichego urządzenia powinny zwrócić uwagę na rodzaj filtra. Modele wyposażone w filtr aluminiowy pracują cicho, efektywnie i nie zużywają dużo prądu.

A może okap kominowy – klasyczny?

Okapy kominowe montuje się bezpośrednio nad kuchenką czy płytą grzewczą i włącza podczas gotowania. Dzięki przemyślanej konstrukcji rura odprowadzająca wilgoć i zanieczyszczenia na zewnątrz ukryta jest w specjalnym kominie. Dzięki temu okap nie wpływa zbytnio na wygląd wnętrza, choć nie jest tak dyskretny jak okap w blacie. Urządzenia pochłaniające zapachy z kuchni są wykonane z materiałów, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Okap kominowy 60 cm i okap kominowy 90 cm mają wymiary, które pasują do standardowej zabudowy kuchennej. Elegancka obudowa nie niszczy się pod wpływem kontaktu z tłuszczem i gorącą parą, a utrzymanie okapu w czystości jest banalnie proste. Duży wybór urządzeń dostępnych na rynku pozwala na funkcjonalne urządzenie małej kuchni i podniesienie komfortu w całym mieszkaniu.

Artykuł sponsorowany