Wymiana poduszki silnika

Silnik spalinowy to skomplikowana maszyna pełna ruchomych tłoków, obracających się wałków i przenoszących siły kół zębatych i pasków. Jakby tego było mało, co moment w silniku dochodzi do małych kontrolowanych wybuchów, w których spalane jest paliwo i wytwarzana jest moc. Oczywiste więc powinno być, że silnik podczas pracy generuje sporo wstrząsów i wibracji. Miłośnicy motoryzacji często lubią je czuć, ale dla większości użytkowników są one po prostu nieprzyjemne, przez co zmniejszają komfort jazdy. W związku z tym konstruktorzy musieli znaleźć rozwiązanie pozwalające sprawić, aby drgania z silnika nie przenosiły się do wnętrza pojazdu. Dlatego silniki montowane są na specjalnych gumowych poduszkach, które te drgania tłumią i sprawiają, że silnik pracuje cicho i nie wprawia całego samochodu w ruch.

Guma, z której najczęściej wykonana jest poduszka silnika samochodu charakteryzuje się dużą wytrzymałością, jednak wraz z upływem lat i spływem czynników środowiskowych guma ta traci swoje właściwości, przestaje być sprężysta i spełniać swoje zadanie. W takiej sytuacji amortyzacja silnika przestaje odpowiednio działać, drgania przenoszą się do wnętrza kabiny, a ogólny komfort spada. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana poduszek silnika na nowe.

Wymiana

Wiedząc już gdzie w samochodzie znajdują się poduszki silnika domyślasz się już może, jak wygląda wymiana tych części. Wiąże się ona z koniecznością podniesienia silnika. Zrozumiałe jest więc, że wymiana poduszek nie należy do jednej z tych napraw, którą możemy polecić mechanikowi-amatorowi. W takim wypadku polecamy skorzystać z pomocy doświadczonych mechaników posiadających dostęp do profesjonalnego sprzętu. Koszt takiej wymiany zależy oczywiście od modelu samochodu, ale mieści się w granicach 200-400 zł i nawet w przypadku problematycznych modeli nie powinien przekraczać 1 000 zł. Rozważając taką naprawdę warto wiedzieć, że sprawnie działające poduszki nie tylko zwiększają komfort jazdy, ale zabezpieczają inne komponenty przed uszkodzeniem.

Materiał ewnętrzny