Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jak napisać felieton na studiach?

Data publikacji 9 listopada 2019

Na studiach profesorowie wymagają od ciebie prezentowania najróżniejszych umiejętności. Nawet jeśli nie kształcisz się w kierunku dziennikarskim, od czasu do czasu na pewno musisz przygotować różnego typu prace literackie. Jedną z nich jest właśnie felieton. To jeden z gatunków publicystycznych, w którym najczęściej musisz zająć się omówieniem pewnych nowych spraw lub konkretnych problemów. Jak napisać felieton na studiach? Czytaj dalej, a zaraz wszystko stanie się jasne i sam przekonasz się, że nie jest to aż tak skomplikowane czy tym bardziej niewykonalne zadanie.

Czym jest felieton?

Najpierw musisz oczywiście dowiedzieć się, czym właściwie jest ten cały felieton. Nie powinieneś pisać pracy, o której nie masz zielonego pojęcia. Nie strzelaj więc w ciemno. Poszukaj w Internecie informacji na temat felietonów i zobacz kilka przykładowych prac, by mieć się na czym oprzeć. Ogólnie rzecz biorąc taki felieton może być luźnym zbiorem twoich własnych poglądów czy myśli na temat bieżących wydarzeń. Możesz w nim też zająć się omówieniem jakiegoś problemu, by zaprezentować swoje zdanie na jego temat. Nie podchodź jednak do tego zbyt poważnie. Nie staraj się być obiektywny. Mimo iż w niektórych pracach literackich ten obiektywizm jest wymagany, akurat w przypadku felietonu musisz na moment o nim zapomnieć. Nie bój się wyrażania własnych emocji czy odczuć. Felieton powinien zmuszać odbiorcę do pewnych reakcji. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że został źle napisany.

Jak napisać felieton na studiach

Od czego zacząć pisanie felietonu?

Jak napisać felieton na studiach? Teorię już znasz, czas przejść do praktyki. Ustal sobie, w jakim dniu zabierzesz się do pracy i przypilnuj, aby w tym terminie nikt ci nie przeszkadzał. Przygotuj sobie domowe biuro. Zbierz wszystkie najważniejsze materiały w jednym miejscu. Najpierw oczyść swoją przestrzeń i usuń z niej niepotrzebne rzeczy, a na biurku pozostaw zeszyt, książki, podręczniki i ewentualnie telefon lub komputer, jeśli masz zamiar szukać pewnych informacji w Internecie. Potem zacznij po prostu pisać. Nawet jeśli nie masz weny, ustal sobie, że będziesz pracować nad swoim felietonem przez przynajmniej jedną godzinę. Przez sześćdziesiąt minut nie wolno ci jest wstać z miejsca – w tym czasie na pewno zdołasz coś napisać. A gdy już zaczniesz, reszta okaże się prosta. Początki bywają najtrudniejsze.

Pamiętaj też, by nie oczekiwać od siebie perfekcji, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy felieton w życiu. Człowiek najlepiej uczy się na błędach. Po prostu musisz je popełniać, aby wyciągać z nich później odpowiednie wnioski.

Jak znaleźć najlepszego psychologa w stolicy

Redakcja kreatywnet.pl

Zespół Kreatywnet.pl to grupa pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści łączące różnorodne dziedziny życia. W naszych artykułach znajdziesz praktyczne porady, nowinki technologiczne, wskazówki dotyczące zdrowia i urody oraz inspiracje kulinarne. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych i kreatywnych rozwiązań, które ułatwią codzienne życie i wprowadzą w nie odrobinę świeżości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?