Jak zacząć pracę w sprzedaży?

Zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją karierę w sprzedaży? Zapoznaj się z ścieżką zawodową w tej branży oraz dowiedz się jakie cechy się w niej przydają.

Brak doświadczenia sprawia, że nie masz pojęcia, gdzie zacząć szukać pracy? Chciałbyś spróbować swoich sił w branży sprzedażowej, ale nie wiesz jak zacząć? Wszystkie informacje zdobędziesz czytając tekst poniżej.

Na czym polega praca w sprzedaży?

Obecnie sprzedaż jest potrzebna w bardzo wielu sektorach gospodarki. Stanowisko w branży sprzedaży nie jest wcale, tak łatwe jak się wydaje większości. Aby wykonywać ten zawód trzeba mieć wiele kompetencji miękkich oraz twardych. Głównym obowiązkiem przedstawicieli tego zawodu jest obsługa klienta. Będąc pracownikiem sprzedaży również buduje się wizerunek firmy, dba o jej rozwój, o prawidłowe realizowanie celów biznesowych i wiele, wiele innych… Obowiązki mogą różnić się na różnych stanowiskach: np. kasjer/sprzedawca zajmuje się obsługą klienta, badaniem jego potrzeb, doradzaniem mu, przeprowadzeniem całej sprzedaży, wykładaniem towaru, a z kolei dyrektor sprzedaży zajmuje się już zupełnie innymi czynnościami, takimi jak: zarządzanie firmą i personelem, badanie rynku oraz konkurencji, sprawdzanie trendów, analiza finansowa przedsiębiorstwa.

Cechy i umiejętności przydatne w sprzedaży

Aby pracować w sprzedaży należy posiadać pewne ważne cechy charakteru, które są dla tej branży kluczowe. W tym zawodzie trzeba być przede wszystkim być wytrwałym i cierpliwym. Nie rzadko zdarzają się klienci, którzy są bardzo wymagający i niemili w stosunku co do przedstawiciela w sprzedaży, dlatego tak ważna jest również odporność psychiczna na takie sytuacje. Dużą rolę odgrywa tutaj również komunikatywność i otwartość na ludzi. Ta praca polega na kontakcie z innymi ludźmi i tworzeniu z nimi pewnego rodzaju więzi oraz budowaniu ich zaufania do marki. Ważnymi cechami charakteru również są, takie cechy jak: uczciwość, rzetelność, asertywność, chęć do nauki, skrupulatność oraz dokładność. Wymienione cechy są cechami ogólnymi w branży sprzedażowej.

Jeśli chodzi o umiejętności jakie powinien posiadać pracownik w sprzedaży to przede wszystkim jest, to umiejętność obsługi kasy fiskalnej i znajomość obsługi terminala. Dodatkowo bardzo dobrze, jak sprzedawca potrafi komunikować się w chociaż jednym języku obcym, gdyż często w tej branży spotyka się klientów zagranicznych. Pracownik powinien posiadać również wiedzę na temat branży, w której pracuje, czyli jeśli, np. przedstawiciel handlowy pracuje w firmie z żaluzjami, to powinien znać całą specyfikę tego sprzętu i stale poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Dodatkowo można dodać umiejętności, które przypisane są konkretnie do danego stanowiska, np. kierownik sklepu powinien mieć świetnie rozwiniętą umiejętność zarządzania personelem.

Wykształcenie pracownika w sprzedaży

Jeżeli chodzi o wykształcenie wymagane w sprzedaży bywa różnie. Na stanowisko sprzedawcy/kasjera mogą aplikować osoby po ukończeniu szkoły średniej lub czasami zdarza się, że przyjmowane są osoby tylko z wykształceniem podstawowym. Im wyższe stanowisko, tym istnieją większe wymagania co do wykształcenia pracownika, np. na stanowisko inżyniera sprzedaży wymagane jest już wyższe wykształcenie na kierunku technicznym.

Szukając pracy w sprzedaży wybierz konkretną branżę

Należy pamiętać, aby na samym początku poszukiwania pracy w sprzedaży wybrać konkretną ścieżkę, która kogoś interesuje. Branże z jakich można wybierać w sprzedaży są następujące:

  1. Artykuły spożywcze
  2. Technika, Inżynieria
  3. Reklama, Marketing
  4. Medycyna, Farmacja
  5. Telekomunikacja, IT
  6. Kosmetyki, Chemia
  7. AGD, RTV
  8. Środowisko, Energia
  9. Transport, Motoryzacja
  10. Usługi profesjonalne

Zdobądź wiedzę na temat wybranej branży

Dobry pracownik sprzedaży powinien bardzo dobrze znać tematykę swojego zawodu. Ważne jest uczestniczenie w kursach, szkoleniach i dokształcanie się również samodzielnie. 

Zacznij od najniższego stanowiska

Należy pamiętać, że każdy dobry szef, kiedyś pracował na niskim stanowisku! Dlatego warto rozpocząć swoją karierę w sprzedaży poznając firmę od najniższego szczebla – można zacząć jako konsultant telefoniczny lub kasjer/sprzedawca. W ten sposób wspinając się na wyższe stanowiska w pracy można zdobyć bardzo cenne doświadczenie w swoim zawodzie.

Sprawdź aktualne ogłoszenia o pracę: Sprzedaż

Przygotuj CV i list motywacyjny

Jak przy aplikowaniu na każde stanowisko pracy CV i list są bardzo ważnymi elementami w rekrutacji. W CV warto zawrzeć powiązania pomiędzy swoimi zainteresowaniami a wybranym stanowiskiem. Aby pokazać się z dobrej strony przed wybraną do aplikacji firmą warto dołączyć do CV list motywacyjny, w którym można opisać, dlaczego, to właśnie w tym przedsiębiorstwie chce się rozpocząć pracę. Na pewno taki zabieg rekruter uzna za duży plus!

Rozwijaj się, a awansujesz!

Należy pamiętać, aby stale poszerzać swoją wiedzę o branży nawet wtedy, kiedy już się uda znaleźć w niej pracę. W ten sposób szybko można zostać zauważonym przez pracodawcę i docenionym poprzez awans i podwyżkę!